AŞURE VE FIRINDA SÜTLAÇ

12/27/2010
    Tam zamanında yapılan ancak tam zamanında yayınlanamayan aşurem.
     Biz çocukken babannemin yaptığı bir aşuresi vardı. Daha doğrusu kayısılaç (sütlaç gibi) yani kayısılı aş dedikleri bir tatlı. Aşurelik buğday haşlanır. Bol kayısı kurusu, bol kayısı suyu, kara üzüm, nohut ve şekerden oluşurdu bu aşuremsi tatlı. Gerçi tatlı diyorum ama o kadar kayısıya birazcık ekşi olurdu Benim favorim ise herzaman içinde fasülyesi olan aşure idi. Zamanla bizim evde kayısılaç yerini bembeyaz fasülyeli aşureye bıraktı.
     Daha önceden annem yaparken rastlardım ama yapılışını pekte incelememiştim aşurenin. Kendim aşure yapmak istediğimde hazır paketlerden alıp yapıyordum. Sonra bir cesaret ile biraz internetten küçük bir araştırma, biraz annemden aldığım püf noktası derken bir kaç senedir bende tam istediğim gibi aşure yapabiliyorum. tabi bu arada kendime göre kolaylaştırdığım noktalarda oldu.MALZEMELER:
2 su bardağı aşurelik buğday
1 su bardağı nohut
1 su bardağı fasülye
1 su bardağı küçük küp küp kesilmiş kuru kayısı
1 su bardağı kuru beyaz üzüm
1 avuç kuş üzümü
6-8 tane küçük küp küp kesilmiş incir ( nişastayı ıslatmak için 2 yemek kaşığı nişasta)
1 adet rendelenmiş havuç
isteğe göre küçük küp küp kesilmiş veya rendelenmiş portakal kabuğu
yarım küçük küp küp kesilmiş portakal
1 adet küçük küp küp kesilmiş elma
şeker ( damak tadınıza göre ayarlanmalı, yaklaşık su bardağı )
2 yemek kaşığı bal
su
bir çimdik tuz


Süslemek için dövülmüş, fındık, ceviz, fıstık, badem ( tuzsuz ve tüm olacak) kavrulmuş susam ve dolmalık fıstık, nar taneleri, damla çikolata,

1.Aşureyi yapacağımız zamandan ( akşamdan sabaha kadar yada sabahtan akşama kadar) 8-10 saat önce buğday, nohut ve fasülye yıkanıp, ıslatılır. Ben nohutla fasülyeyi aynı kapta ıslatıyorum.

2. Bekleyen buğday bir tencerede, fasülye ile nohut birlikte başka bir tencerede ( düdüklü tencere olacak) haşlanır.
3. Bu aşamaya gelmeden isterseniz buğdayı akşamdan haşlayıp sabaha kadar kapağı kapalı şekilde bekleterek içini çekmesini de sağlayabilirsiniz.
4. Bakliyatlar haşlanırken, kayısı, elma, portakal, küp küp kesilir, havuç ve portakal kabuğu rendelenir, beyaz üzüm ve kuş üzümü yıkanır ve hepsi bir tencereye alınır üzerine tencerenin ağzına kadar su eklenir ve ocakta bir taşım kaynatılır.( herbirini ayrı ayrı yerlerde suda bekletmeden tek tencerede ve daha az sürede oluyor böylece)
5. İncirler küçük küp küp kesilir , 2 kaşık nişastaya biraz su eklenir ve incirler bu karışımda bir süre bekletilir. sonra yıkanıp diğer meyvelerin üzerine alınır. Bu işlem incirin beyaz kalması aşureyi karartmaması için yapılır.
6. Fasülye ve nohut haşlandıktan sonar haşlama suyu süzülür, hazırlanan diğer meyveler ile birlikte haşlanan buğdaya eklenir. bu aşamada bütün malzemeyi karıştırabilmek için büyükçe bir tencere (hamur leğenide olabilir)kullanılabilir.
7. Buğday, nohut, fasülye ve meyveli karışam şekeri ve balı ilave edilir ve tencerenin ağzına kadar su eklenir ( aşure istediğiniz kıvama gelene kadar, şahsen çok koyu kıvamlı, tepsiye dökülüp dilimlenmiş aşure gördüm ama tercihim daha sulu ve kaşıkla yenileni.).
8. Ocağa alınır bütün malzeme özdeşleşene kadar kaynatılır.
9. Pişen aşure soğuduktan sonra servis kaselerine alınarak üzeri istenilen malzeme ile süslenir.

FIRINDA SÜTLAÇ
       Fırına konulabilen tek porsiyonluk güveçleri aldıktan sonra ilk işim fırında sütlaç yapmak oldu. Ama bizim evde bilgisayar açmak ne mümkün ki fırında sütlaç nasıl yapılıyor öğreneyim internetten. Kulaktan dolma içine yumurta kırıldığı aklımda kaldı. Bende kendime göre bir sütlaç yaptım. Ertesi gün Fırın sütlaç tariflerine baktığımda gördümki yumurta sadece üzerine sürülüyormuş tabi daha kolay kızarıyor.  daha sonra bu şekildede yaptım ama ilk yaptığımın tadını daha çok beğendik.MALZEMELER:
2 çay bardağı kırık veya ufak taneli pirinç haşlamak için su
2 litre süt
1 yumurtanın sarısı
2 kaşık nişasta ( 2 yemek kaşığı su ile açılmış)
vanilya
1 su bardağı şeker ( tadını ayarlayarak yavaş yavaş eklemekte fayda var)

fırına girebilen kaseler

1. Pirinç bir tencerede iyice dişe dokunmaz hale gelene kadar haşlanır.
2. Diğer tarafta süte, yumurta, nişasta, vanilya eklenip muhallebi pişirir gibi pişirlir.
3. Haşlanan pirinçler süte karıştırılarak bir talım kaynatılır. bu karışım oldukça sıvı kıvamda oluyor ama fırına girip dolapta dinlendikten sonar istenilen kıvamda oluyor. endişelenmeyin pirinç miktarını arttırmayın.
4. Hazırlanan sütlaç fırın kaplarına kepçe ile pay edilir. Kaseler fırın tesisine dizilir ve tepsiye  yarısına gelecek kadar su ilave edilir.
5. 200° de üzeri kızartılır.
6. Bu yöntemle kızarması çok uzun sürdüğü için ben tepsiyi en üste alıp, dereceyi arttırıp, fırını ızgara ayarına getirdim.
7. Fırından çıkarılan sütlaçlar buzdolabında dinlendirildikten sonra tarçın ile servis edilir.

Not: İsteğe göre yumurtayı içine kırmayıp ayrı bir kapta sütlaç karışımı hazırlandıktan sonra bu karışımdan bir kaç kaşık ekleyebilir, sütlaç karışımını fırın kaplarına paylaştırdıktan sonra yumurtalı karışımdan her bir kasedeki sütlaçın üzerine birer kaşık sürerek üstünün daha çabuk kızarmasını sağlayabilirsiniz. Ancak ozaman fotoğraftaki gibi beyaz değil daha sarı oluyor üzeri.
Related Posts with Thumbnails